Backup Exec remote agent for windows service stop hatası nasıl düzeltilir?


25.06.2011 / Erdem AYGUTBackup Exec Servislerinden birkaçı başlamıyor ise yapmamız gereken çok basit.

Bu yazımızda Backup Exec 2010 R3 Kurulumu sonrası Media Server ımız üzerinde; Backup Exec Remote Agent for Windows Systems servisinin Start olmamasıyla ilgili adımları ele alacağız. Windows Application Event a düşen Log üzerinden giderek çözümü aşağıdaki şekilde bulabiliyoruz.
Problem; Backup Exec Remote Agent for Windows Systems Servisi stop durumda iken Media Server konsolumuzu açtığımızda aşağıdaki servis icon unun Stop durum da olduğunu görüyoruz. Bu haliyle de Media Server ımız üzerinden hiçbir şekilde backup alamıyoruz.

 (Bittikten sonraki hali :) )

Windows Event;
The Backup Exec Remote Agent for Windows Servers Service did not start.  The application failed to listen on the NDMP TCP/IP port.  Check the network configuration. 

Adım 1: Öncelikle aşağıdaki yolu takip ederek Backup Exec Utility aracını çalıştırıyoruz ve Media Server la ilgili tüm servisleri stop ediyoruz.
C:\Program Files\Symantec\Backup Exec\BEUtility.exe

Adım 2: Aşağıdaki yolu takip ederek services isimli conf. dosyasını Notepad.exe ile açıyoruz. En alt satırına belirtilen NDMP portunu ekliyoruz.
C:\Windows\System32\drivers\etc\services

Adım 3: Backup Exec Utility aracı ile Stop ettiğimiz Media Server ı tekrar start ediyoruz.

Adım 4: Media Server da Konsolumuzu açıyoruz ve mutlu son :)
İşlem sonrası kendisinin System State Backup ını aldım.

Dipnot 1: Aynı durum  Backup Exec Remote Agent ı kurduğumuz diğer Agent larımız için de geçerlidir ve aynı çözüm adımlarını uygulamamız gerekmektedir.

Dipnot 2: Backup Exec ile System State Backup ı almamız sonrası bize aşağıdaki şekilde bir Event dönecektir. Kısaca işlevi: Herhangi bir problem durumunda, sunucuyu kaybettiğimizde aldığımız bu System State ten geri dönmek için bize oluşturmamızı önerdiği bir  Disaster Recovery dosyasıdır.
(It is recommended that you rerun the Intelligent Disaster Recovery Preparation Wizard and select "Copy - Disaster recovery information (.dr) files" option, to back up your disaster recovery information (.dr) file.)
Oluşumu ve geri dönme adımlarını bir başka yazımızda ele alıyor olacağız.

Başarılar.25.06.2011 - 9309


Etiketler : Symantec,Backup Exec 2010 R3,Media Server,Backup Exec Remote Agent,NDMP TCPIP port,
Leave a Comment:

Bunlar da ilginizi çekebilir
SQL - 1
SQL, (Structured Query Language - Yapılırılmış Sorgu Dili) verileri yönetmek ve tasarlamak için kullanılan bir veritabanı yönetim sistemidir.
Unutulan SQL SA Şifresini Değiştirme
SQL SA şifresini unuttuysanız, değiştirmek için pratik bir yol var...
Network Güvenliği Terimleri
Bilgisayar ve dahil oldukları networklerin internet aracılığıyla birbirlerine ulaşabilir, bağlanabilir olması durumu güvenlik açısından birçok tehdit oluşturur.
 

En çok OkunanlarBumerang - Yazarkafe